![](https://ds1.skrami.com/avatars/u95377_avatar_60c6f2014fc4a.jpg)
Інші статті
Натхнення
![Перегляди](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_view.png)
9541
![](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_likes.png)
7
![Коментарі](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_comment.png)
4
![Перегляди](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_view.png)
55037
![](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_likes.png)
12
![Коментарі](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_comment.png)
4
![Перегляди](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_view.png)
5418
![](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_likes.png)
1
![Перегляди](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_view.png)
60652
![](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_likes.png)
11
![Коментарі](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_comment.png)
2
![Перегляди](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_view.png)
6431
![](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_likes.png)
1
![Коментарі](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_comment.png)
1
![Перегляди](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_view.png)
19188
![](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_likes.png)
2
![Перегляди](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_view.png)
2524
![](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_likes.png)
1
![Коментарі](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_comment.png)
1
Українське бароко в іконописі.
![](https://skrynya.ua/wp-content/themes/pandora/img/grey/icon_date.png)
20 Жов 2020
Українське бароко стало справжнім зламом релігійних традицій. Особливо цікавим був напрямок, вибраний іконописцями Києва, Полтави та інших міст Лівобережжя та Придніпров′я. Однак ікони писались не тільки у майстернях професіоналів. Були й самобутні народні майстри, які писали ікони для обмеженого кола людей. Це, так звані, ′хатні ікони′ - особливе духовно-сакральне явище, масове й унікальне за глибиною та фольклорно-християнським характером іконографії.
Досить поглянути на обличчя, які зображені на цих іконах. Так лик Діви Марії зовсім несхожий на «візантійське» зображення Богоматері - в ньому немає ні юдейських, ні грецьких рис.
Перед нами типова українка - повновида, рожевощока і добродушна. Таке трактування образів і було характерно для українського бароко на межі XVII - XVIII століть.
Також досить цікавим є козацький бароковий іконопис. Іконографічний сюжет «Покрови» як захисниці від ворогів виник саме в часи козацького бароко.
Наприклад, такі зразки барокової ікони, як “Покрова з портретом Богдана Хмельницького” (перша половина ХVІІІ ст., Київщина), чи парні ікони “Великомучениці Анастасія та Іулянія (1740-х рр., Північне Лівобережжя), Святої Варвари та Марії, ікони з іконостасу Успенського собору Києво-Печерської Лаври “Вхід до Єрусалима” та “Різдво Христове” (обидві 1729 року).
Світ українських селян був яскравим, як українська природа. Тому іконам того часу характерні яскраві, насичені відтінки: смарагдово-зелений, малиновий, блакитний, синій, білий, рожевий. Часто зустрічаються ікони, колорит яких побудовано на поєднанні двох кольорів, зокрема жовтого і блакитного, чорного і жовтого, чорного і пурпурового.
Зовсім не випадкове в українській бароковій іконі застосування золота, оскільки воно означало святість. При цьому часом, при всій своїй простоті, ікони приховували інформацію, закодовану в зрозумілих для людей того часу символах.
Так, наприклад - око символізувало Бога-отця, голуб - Святого Духа…. Цю традицію українське бароко зберегло, додавши до того ж і свою символіку - квіткову та рослинну.
Ось декілька моїх робіт, які відтворюють колорит української барокової ікони.
Святі Варвара та Марія
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f088de117a.jpg)
Ікона Покрови Богородиці
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f08a1ae276.jpg)
Ікона Богородиця з Дитями Українське барокко
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f078ab3e39.jpg)
Ікона Святе Причастя
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f08eab8db9.jpg)
Вінчальна ікона
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f079ee073a.jpg)
Свята Трійця Новозавітна
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f07ad9dad6.jpg)
Хрещення Ісуса
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f07b819bbb.jpg)
Українська ікона Богородиці
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f0883081cc.jpg)
Рідкісна ікона Богородиці
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f08d3cdf36.jpg)
Ікона є мостиком між Богом і його сприйняттям людиною. Божественна сутність незмінна і вічна, а людське сприйняття змінне й швидкоплинне.
Ікона в домі – це чудовий оберіг для сім’ї. Вона знайде своє місце у вашому домі, квартирі чи дачі, у кабінеті чи в офісі. Ікону в подарунок замовляють до ювілею.
Ікони виготовлені Із застосуванням різноманітних технік зістарювання, що надає їм вишуканості та оригінальності.
Ікони ручної роботи наділені особливою енергетикою, яку відчуваєш взявши їх в руки. На жаль, фото не може передати цього.
Досить поглянути на обличчя, які зображені на цих іконах. Так лик Діви Марії зовсім несхожий на «візантійське» зображення Богоматері - в ньому немає ні юдейських, ні грецьких рис.
Перед нами типова українка - повновида, рожевощока і добродушна. Таке трактування образів і було характерно для українського бароко на межі XVII - XVIII століть.
Також досить цікавим є козацький бароковий іконопис. Іконографічний сюжет «Покрови» як захисниці від ворогів виник саме в часи козацького бароко.
Наприклад, такі зразки барокової ікони, як “Покрова з портретом Богдана Хмельницького” (перша половина ХVІІІ ст., Київщина), чи парні ікони “Великомучениці Анастасія та Іулянія (1740-х рр., Північне Лівобережжя), Святої Варвари та Марії, ікони з іконостасу Успенського собору Києво-Печерської Лаври “Вхід до Єрусалима” та “Різдво Христове” (обидві 1729 року).
Світ українських селян був яскравим, як українська природа. Тому іконам того часу характерні яскраві, насичені відтінки: смарагдово-зелений, малиновий, блакитний, синій, білий, рожевий. Часто зустрічаються ікони, колорит яких побудовано на поєднанні двох кольорів, зокрема жовтого і блакитного, чорного і жовтого, чорного і пурпурового.
Зовсім не випадкове в українській бароковій іконі застосування золота, оскільки воно означало святість. При цьому часом, при всій своїй простоті, ікони приховували інформацію, закодовану в зрозумілих для людей того часу символах.
Так, наприклад - око символізувало Бога-отця, голуб - Святого Духа…. Цю традицію українське бароко зберегло, додавши до того ж і свою символіку - квіткову та рослинну.
Ось декілька моїх робіт, які відтворюють колорит української барокової ікони.
Святі Варвара та Марія
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f088de117a.jpg)
Ікона Покрови Богородиці
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f08a1ae276.jpg)
Ікона Богородиця з Дитями Українське барокко
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f078ab3e39.jpg)
Ікона Святе Причастя
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f08eab8db9.jpg)
Вінчальна ікона
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f079ee073a.jpg)
Свята Трійця Новозавітна
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f07ad9dad6.jpg)
Хрещення Ісуса
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f07b819bbb.jpg)
Українська ікона Богородиці
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f0883081cc.jpg)
Рідкісна ікона Богородиці
![](https://ds1.skrami.com/articles/p1984562_5f8f08d3cdf36.jpg)
Ікона є мостиком між Богом і його сприйняттям людиною. Божественна сутність незмінна і вічна, а людське сприйняття змінне й швидкоплинне.
Ікона в домі – це чудовий оберіг для сім’ї. Вона знайде своє місце у вашому домі, квартирі чи дачі, у кабінеті чи в офісі. Ікону в подарунок замовляють до ювілею.
Ікони виготовлені Із застосуванням різноманітних технік зістарювання, що надає їм вишуканості та оригінальності.
Ікони ручної роботи наділені особливою енергетикою, яку відчуваєш взявши їх в руки. На жаль, фото не може передати цього.
Додати коментар
Чтобы продолжить, пожалуйста
Увійдіть в систему